fotograf

Jak zrobić zdjęcia samochodu do sprzedaży?

Kiedy nadchodzi czas sprzedaży samochodu, należy stworzyć odpowiednie ogłoszenie. Najważniejszym jego elementem są zdjęcia. Dobra fotografia motoryzacyjna zwiększy zainteresowanie klientów. Jak więc zrobić dobre zdjęcia samochodu, by wyglądało atrakcyjnie?

 

Co to jest fotografia motoryzacyjna?

Fotografia motoryzacyjna to zdjęcia, na których głównym bohaterem jest samochód. Mogą być to zdjęcia artystyczne, lub takie, które przedstawiają pojazd do sprzedaży. Są one wykonane w dobrej jakości i ukazują wszelkie walory pojazdu, bez ukrywania jego wad. Ogłoszenia motoryzacyjne bez dobrych zdjęć znacznie utrudnią szybką sprzedaż.

Jak zrobić dobre zdjęcia samochodu

Istnieje kilka istotnych elementów, które sprawią, że samochód będzie wyglądał atrakcyjnie. Oto one:

  • Odpowiednie ustawienie kadru – Zwiększanie lub zmniejszanie ogniskowej sprawi, że samochód nabierze nienaturalnych kształtów. Zdjęcia powinny jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywiste wymiary pojazdu. Należy zwrócić również uwagę, co odbija się w karoserii.
  • Sceneria – nawet najlepszy samochód nie będzie wyglądał atrakcyjnie w otoczeniu brudnego podwórza lub zniszczonych budynków. Najlepiej ustawić pojazd do zdjęć tak, by tylko on był jedynym elementem fotografii. Może to być pusta ulica, parking lub naturalne otoczenie. Pozwoli to również na wykonanie zdjęć w wielu ujęciach.
  • Oświetlenie – Zdjęcia należy robić w ciągu dnia, najlepiej w godzinach rannych lub popołudniowych. Dobrze by samochód stał w miejscu jednolicie zacienionym. Fotografie robione w pełnym słońcu wyglądają nieatrakcyjnie, gdyż promienie mocno odbijają się od karoserii. Jeśli nie masz możliwości zrobienia zdjęcia w dziennym świetle, zadbaj o dobrej jakości oświetlenie, wyposażając garaż w lampy do garażu.
  • Duża ilość zdjęć – Samochód należy sfotografować z każdej możliwej strony. Równie ważne jest ujęcie detali.
  • Obróbka – Zdjęcia samochodów można dodatkowo zretuszować. Nie należy jednak z tym przesadzać. Główne poprawki powinny dotyczyć jasności, kontrastu czy kolorów.

Jeśli samochód posiada jakieś wady takie jak zarysowania czy wgniecenia, należy również zrobić im zdjęcia. Ukrywanie niedociągnięć sprawi, że sprzedawca staje się mniej wiarygodny, co odstraszy potencjalnego kupca.

 

Jak zrobić zdjęcia auta wystawionego na sprzedaż?

Zdjęcia samochodów to najważniejszy element ogłoszenia, dlatego ważne by było dobrze wykonane. Przed wykonaniem fotografii, należy przygotować odpowiednio pojazd. Chodzi głownie o jego gruntowne wyczyszczenie w środku oraz na zewnątrz. Warto zadbać o nabłyszczenie lakieru na karoserii oraz kół. Istotne jest wyczyszczenie szyb, tak aby nie pozostały na nich smugi. Z wnętrza należy wyciągnąć swoje osobiste rzeczy.

Dagmara Pietrzak