złomowanie auta

Złomowanie samochodu

W życiu każdego samochodu przychodzi taki czas, kiedy dalsze jego utrzymywanie jest pozbawione sensu. Wszelkie sentymenty należy odłożyć na bok, gdyż jazda takim autem może stanowić zagrożenie. Najlepszym wyjściem jest oddanie auta do złomowania w stacji demontażu.

Zasady złomowania auta

Gdy już uznamy, że nasz rdzewiejący pojazd, który wszystkie możliwe młodości ma za sobą nadaje się do złomowania należy znaleźć najbliższą stację demontażu. W połowie 2015 roku zniesiono opłatę recyklingową w kwocie 500 zł, stąd pierwsza dobra wiadomość: za złomowanie auta nie zapłaci się ani grosza, chyba, że auto nie jest kompletne. Jeśli wymontowaliśmy z auta wcześniej części, które jeszcze się do czegoś nadają w stacji demontażu zostanie naliczona za to kara. Pojazd przywieziony do takiego punktu musi ważyć tyle ile wpisane jest w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli samochód waży mniej do 5% od wymaganej wartości, to za każdy brakujący kilogram zapłacimy 5 groszy. Jeśli auto pozbawione jest części w stopniu przekraczającym 5% jego wagi to za każdy kilogram, którego brakuje zapłacimy 10 groszy. Przed samym zezłomowaniem pojazdu stacja demontażu pozbawi go wszelakich części, które mogą być użyte w innych samochodach, bądź mogą być poddane recyklingowi. Oddając auto do takiego punktu otrzymujemy zaświadczenie o tym, że samochód został zezłomowany zgodnie z przepisami. Ten papier jest dość istotny, gdyż jest wymagany w urzędzie, gdzie musimy się udać by wyrejestrować pojazd.

 

Zalety złomowania auta dla właściciela

Niewątpliwą zaletą złomowania auta w stacji demontażu jest legalne pozbycie się pojazdu. Wynikającą z tego faktu kolejną dobrą wiadomością jest to, że nie będziemy musieli za taki samochód płacić więcej składek na ubezpieczenie. Kolejną ważną zaletę stanowi świadomość, że żadna kropla oleju, benzyny czy innych płynów nie trafi do gleby i nie wyrządzi szkody środowisku, gdyż wszystkie płyny muszą być poddane utylizacji zgodnie z przepisami. Jeśli nasz samochód nie jest w stanie się poruszać samodzielnie to niektóre stacje oferują transport takiego pojazdu na lawecie. I na sam koniec najlepsza wiadomość: stacja demontażu zapłaci nam za części, które udało się odzyskać do wykorzystania np. w innym samochodzie.

 

Złomowanie auta w skupie

Możemy także zezłomować lub sprzedać na części auto w skupie. Nie różni się praktycznie niczym od stacji demontażu. Różnica jest tylko wizualna i chodzi o fakt, że przy skupach często funkcjonują też auto-szroty, gdzie samochody pozbawione płynów stoją na placu i można kupić części wymontowane prosto z takich pojazdów. Zasady złomowania obowiązują dokładnie te same jak w stacji demontażu. Przed wizytą w skupie możemy zadzwonić, lub przesłać zapytanie drogą elektroniczną i otrzymać wstępną wycenę samochodu bez ruszania się z domu. Skupy zajmują się każdym rodzajem pojazdów; osobowymi, ciężarowymi, quadami, czy motocyklami. Stąd decyzja, czy oddać auto do złomowania w stacji demontażu, czy w skupie w zasadzie sprowadza się do wyszukania najbliższego takiego punktu by ograniczyć koszty transportu.

 

Robert Saj