prawo jazdy

Jak zdać prawko za pierwszym razem?

Co roku kilkadziesiąt tysięcy kursantów w całej Polsce zamierza zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B. Każda z nich ma swoje obawy i pytania; „Jak wybrać dobrą szkołę jazdy i instruktora?”, „Jak przyswoić teorię?”, „Jak zdać egzamin praktyczny?”. Postaram się wyjaśnić większość tych kwestii w dalszej części artykułu.

Ile osób zdaje prawo jazdy za pierwszym razem?Niestety nie mamy dobrej wiadomości: egzamin na prawo jazdy kat. B za pierwszym razem zdaje w Polsce średnio około 34% kursantów. Zdecydowanej większości ta sztuka udaje się za 2-3 razem, a rekordzista wygrał bitwę z egzaminem praktycznym za 64-tym podejściem.  Ale bez nerwów, skoro innym się udało to dlaczego ma się nie powieść także Tobie? Jeśli odczuwasz lęk przed dużym ruchem miejskim, skomplikowanymi układami drogowymi to istnieje rozwiązanie: popularne stało się przenoszenie egzaminu do mniejszych miejscowości. Dane z WORD-ów z ostatnich kilku lat wskazują, że najniższy wskaźnik zdawalności występuje w Łodzi (ok 22%) i Koszalinie (ok 24%). Na drugim końcu skali, w strefie miast przyjaznych zdawaniu znajdują się Ostrołęka i Łomża (ok 53%). Najczęstszymi przyczynami niepowodzenia przy zdawaniu egzaminu na kat. B wskazuje się: stres i nieodpowiednie przygotowanie. Niestety walka ze stresem i napięciem u kursanta przy przekraczaniu progu WORD-u to bardzo ciężka praca. Wypicie popularnego „kielicha”, czy „piwka” na rozluźnienie to stanowczo kiepski pomysł. Możemy za to poświęcić chwilę na wybranie dobrej szkoły jazdy i instruktora, aby być odpowiednio przygotowanym do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego.

Jak nauczyć się teorii na prawo jazdy?


 Baza pytań jest jawna, a jej zawartość to ok 2,5 tysiąca pytań. Podczas egzaminu teoretycznego kursant musi odpowiedzieć na 32 pytania jednokrotnego wyboru w czasie 25 minut. Aby zdać tę część należy zdobyć minimum 68 punktów na 74 możliwe. Gdy obowiązywały stare zasady egzaminowania pytań nie było tak dużo i można było się ich nauczyć wręcz na pamięć. Przy obecnej ilości jest to raczej niewykonalne. Co zatem zrobić, aby dobrze przygotować się do egzaminu teoretycznego? Nie jest już obowiązkowe uczęszczanie na zajęcia w szkołach jazdy, można wiedzę zdobyć przez kurs e-learningowy. Metoda ta ma jednak wadę: dostarcza tylko wiedzy. A co jeśli czegoś nie rozumiemy i chcielibyśmy wiedzieć dlaczego w tej sytuacji mamy postąpić tak, a nie inaczej? Dlatego lepiej pójść na tradycyjne zajęcia w szkole jazdy, gdzie specjalista odpowie na nasze pytania i rozwieje wątpliwości. Kluczem jednak do poprawnego odpowiadania na pytania jest jak zawsze logika. Kuriozalne pytania np. o wymiary ramki tablicy rejestracyjnej są na bieżąco usuwane. Testy są również dostępne w internecie, gdzie możemy spokojnie przyswajać wiedzę i sprawdzać poprawne odpowiedzi, w razie wątpliwości możemy zapamiętać pytanie i poprosić o wyjaśnienie na kursie w szkole jazdy.

Jak wybrać instruktora nauki jazdy?

Dobry instruktor wyłapie błędy i rozwieje wątpliwości. Nie będzie też dodatkowo stresować kursanta, a wiele kursantów skarży się na niewłaściwe zachowanie instruktorów (załatwianie prywatnych spraw, przeklinanie, komentarze i docinki). W tym temacie odpowiedź jest bardzo prosta. W internecie można sprawdzić opinie o szkole jazdy i instruktorach. Jeśli jednak nie wierzymy opiniom anonimowych ludzi to możemy o radę spytać znajomych. Zawsze znajdzie się ktoś kto zdawał na prawo jazdy i może nam doradzić szkołę i instruktora, bądź też odradzić jeśli był niezadowolony. 

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Po pierwsze dwie ważne zasady: skupić się i nie stresować nadmiernie. Stres przeszkadza nam dostrzec np. zagrożenie, które w innej sytuacji dostrzeglibyśmy bez problemu. Jak już wspominałem wcześniej, aby zwiększyć swoje szanse zdać egzamin praktyczny w WORD-zie można przenieść egzamin do mniejszej miejscowości. Jest też pokrętnej logiki zasada, która sugeruje zdawanie w czasie porannego, bądź popołudniowego szczytu. Ludzie, który kierują się tą teorią mówią, że podczas korków nie mamy możliwości przekroczyć dozwolonej prędkości, oraz, że egzaminator nie pozwoli odjechać nam zbyt daleko od WORD-u, by nie utknąć gdzieś, bo przecież czekają w kolejce następni kursanci. W związku z czym egzamin trwa trochę krócej i mamy mniejsze szanse na popełnienie błędu. Najlepiej jednak jeśli będziemy uważnie słuchać egzaminatora i bacznie obserwować otoczenie i sytuację na drodze. Prowadzenie samochodu wymaga posiadania „oczu dookoła głowy” i czym prędzej opanujemy to tym bezpieczniej będziemy się poruszać po drogach, a egzaminator z pewnością to dostrzeże i nasz egzamin praktyczny na prawo jazdy kat B zakończy się sukcesem.

 

Rober Saj