Skrzynia biegów

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Skrzynia biegów stanowi istotny element każdego pojazdu. Dla jej prawidłowego działania niezbędne jest występowanie we wnętrzu odpowiedniego oleju – czystego o odpowiednim poziomie lepkości. Sprawdź, dlaczego tak ważna jest regularna wymiana oleju.

Skrzynia biegów – wymiana oleju

Prawidłowe działanie skrzyni biegów wymaga regularnej wymiany oleju. W wielu instrukcjach samochodowych przeczytamy, że oleju w skrzyni biegów wymieniać nie ma potrzeby. Powinniśmy jednak mieć na uwadze różne jego parametry i regularnie do 80-100 tys. kilometrów dokonywać jego całkowitej wymiany.

Wymiana oleju skrzyni biegów stanowi niewielki wydatek, który z pewnością wpłynie znacząco na lepsze funkcjonowanie całego mechanizmu. W jego wnętrzu pojawiają się stopniowo opiłki metalu powstające w wyniku naturalnego zużywania się kół zębatych czy synchronizatorów, jak i jako konsekwencja nieumiejętnego zmieniania biegów, np. z pominięciem sprzęgła.

Wprawdzie we wnętrzu znajdują się magnesy, które są w stanie wyłapać większe opiłki, jednak mniejsze krążą w oleju powodując spadek jego jakości. Z czasem w wyniku eksploatacji spada również poziom lepkości oleju, dochodzi do jego utlenienia, a więc jego parametry przestają być zadowalające dla właściwej pracy silnika.

Gdzie wymienić olej w skrzyni biegów?

Jeśli więc zależy nam na skrupulatnym dbaniu o nasz samochód ważnym elementem będzie również aby pamiętać o regularnej wymianie oleju skrzyni biegów i z pewnością unikanie czytania w instrukcji obsługi pojazdu, jakoby miał on być wieczny i nie wymagać wymiany w czasie eksploatacji, bo jej wymaga i to regularnie. W większości warsztatów usługa taka zostanie przeprowadzona szybko i za stosunkowo niewielką opłatą.