Transport produktów przez firmę przewozową

Własna firma transportowa krok po kroku

Czy wciąż warto założyć własną firmę transportową? Od czego zacząć i o czym trzeba pamiętać? W jaki sposób prowadzić działalność, by mieć zysk? Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu oraz jakie przepisy powinien znać?

Firmy transportowe są jednymi z najszybciej rozwijających się branż. Świadczą usługi, w głównej mierze z zakresu dostarczania towaru oraz przewożenia osób. Zaletą tego zawodu jest przede wszystkim to, że możesz pracować dla siebie w praktycznie każdym wieku (od momentu osiągnięcia pełnoletności). Pomimo regulacji prawnych, wykształcenie inne niż kierunkowe, nie jest przeszkodą w prowadzeniu tego biznesu. Dobrą informacją jest również to, że Polska znajduje się na podium w rankingu najbardziej dochodowych firm.

Rozpoznanie terenu

Kluczowym punktem wyboru tego typu branży są wysokie zarobki, a także niezależność w decydowaniu o swojej ścieżce rozwoju.

W momencie, gdy decydujesz się na taki rodzaj pracy, powinieneś zapoznać się z rynkiem. Zobacz, jaką masz konkurencję w miejscu, w którym chcesz rozpocząć działalność. Zastanów się, skąd weźmiesz środki na utrzymanie floty pojazdów (paliwo, warsztat). Zdecyduj, ilu będziesz mieć pracowników i na jakich zasadach oraz jakie stawki konkurencyjne możesz zaoferować.

Planowanie strategii działania

Wybierz, jaką strategię działania, chcesz realizować w swojej firmie:

 • świadczenie usług średniej jakości za niską cenę, na dużą skalę

 • usługi wysokiej jakości o przeciętnej cenie, na mniejszą skalę

 • wysokiej klasy usługi o bardzo wysokich cenach, dla mniejszego grona klientów

Wybór konkretnej usługi wiąże się z odpowiednim doborem pojazdów.

W sytuacji, gdy dopiero zaczynasz istnieć na rynku, istotne jest, by się utrzymać. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniesz działalność, podlicz wszystkie możliwe koszty, jakie poniesiesz w pierwszym roku funkcjonowania firmy.

Jak założyć firmę transportową?

Aby świadczyć usługi przewozowe, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze — założenie działalności gospodarczej. Odbywa się to przez wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Najpopularniejszą formą działalności gospodarczej jest tzw. indywidualna działalność gospodarcza. W przypadku założenia przedsiębiorstwa ze wspólnikiem warto także zapoznać się z alternatywnymi opcjami  takimi jak: spółka cywilna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W momencie wyboru działalności jako spółki osobowej lub kapitałowej należy dokonać jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym w sądzie rejonowym.

Drugim ważnym elementem w wypełnianiu formalności jest decyzja, w jakiej formie ma być opodatkowana firma. Mamy do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W pierwszym przypadku, gdy nie przekroczymy dochodu ponad 85 528 zł, wtedy podatek wynosi 18%. Jeśli jednak dochód będzie wyższy, podatek wzrasta do 32%. Podatek liniowy za to gwarantuje stałe opodatkowanie 19% bez dodatkowych przywilejów. W przypadku ryczałtu podatnik opodatkowuje przewóz towarów stawką 5,5%.

Co więcej, przedsiębiorca powinien złożyć formularz ZUA (pełne ubezpieczenie) lub ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) do Zakładu Ubezpieczań Społecznych, najpóźniej 7 dni po złożeniu firmy.

Warunki

Wymagania, które przedsiębiorca konieczne musi spełnić, by otrzymać zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego:

 • posiadanie stałej siedziby w jednym z państw członkowskich UE

 • posiadanie dobrej reputacji

 • zdolność finansową

 • kompetencje zawodowe potwierdzone certyfikatem

 • posiadanie licencji na wykonywanie przewozu rzeczy

Właściciel firmy nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa umyślne, takie jak przestępstwa skarbowe czy fałszowanie dokumentacji.

Jak pozyskać finansowanie dla firmy transportowej?

Dokonując obliczeń kosztów własnych potrzebnych na utrzymanie branży transportowej, nagle brakuje Ci pieniędzy? Jest kilka możliwych opcji w jaki sposób można pozyskać finansowanie dla firm:

 • kredyt dla firm transportowych

 • dotacje z Urzędu Pracy – maksymalna kwota to ok. 25 tyś. zł

 • kredyt dla firm przewozowych

 • leasing

Wybierając kredyt dla firm transportowych, uzyskujesz szybkie wsparcie finansowe na dowolny cel. Wymogiem jest posiadanie zdolności kredytowej. Po pozytywnym ocenieniu przez bank wiarygodności kredytowej masz możliwość nabycia kredytu inwestycyjnego, obrotowego oraz gotówkowego. Kwota, którą bank jest w stanie nas wspomóc, może sięgać nawet 500 000 zł.

Dodatkowe konieczne koszty

Pracodawca, aby utrzymać się na rynku, jest zmuszony do wyposażenia swojej floty pojazdów w nowe technologie. Przykładem może być system viaTOLL. Jest to elektroniczny system poboru opłat za przejazd płatnymi drogami, który przy pomocy urządzenia viaBOX identyfikuje pojazd i przetwarza o nim informacje do przekaźników zainstalowanych na bramownicach podczas przejazdu pod nimi.

Oprócz wydatków związanych z autostradami ważne jest przede wszystkim sprawdzanie stanu technicznego pojazdów. Sprawdzaj stan swoich pojazdów pamiętaj o serwisowaniu.

Koszty ponosisz także na zaopatrzenie swoich środków transportu w paliwo.

Przepisy prawa

Każdy, kto chce prowadzić firmę transportową, musi stosować się do przepisów prawa. Częste kontrole Inspektoratu Transportu Drogowego spowodowane są  nierespektowaniem godzin pracy i odpoczynków kierowców (wymagany odpoczynek to 11h dziennie przy 13h pracy), niezgodnością wagi ładunku, a nawet brakiem opłat za przejazd na autostradach.

W przypadku transportu międzynarodowego, nieprzestrzeganie prawa (przekroczenie czasu pracy bądź przeciążenie pojazdu) wiąże się z poważnymi skutkami. W zależności od kraju, w jakim złamaliśmy prawo, kary zaczynają się od ok. 150 zł do ponad 300 000 zł, a nawet w grę wchodzą sądy – w Luksemburgu, czy więzienie w Belgii.

Oprócz prawnych wymogów, certyfikatów i licencji, warto już od początku dysponować bazą kontaktów. Pozwoli to na znalezienie zleceń, dzięki czemu firma szybciej się rozwinie. Dużym ułatwieniem będzie również posiadanie praktycznego doświadczenia w branży. Zniweluje to ryzyko oszustwa przez przedsiębiorcę.