kalkulator

Ubezpieczenie OC samochodu

Miliony samochodów jeżdżą po naszych drogach, wiele z nich stoi pod blokiem, czy w szopie i nie jest nawet używana. Wszystkie te pojazdy muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC, niezależnie, czy na co dzień służą w różnych celach podróżniczych, czy okupują zapomniane miejsce pod dachem. Dziś wyjaśnimy zasady ubezpieczenia OC, oraz to co zawiera.

Zasady ubezpieczenia OC samochodu

Pierwszą zasadą ubezpieczenia OC jest wymuszona przez obowiązujące przepisy w tym kraju konieczność zawarcia umowy z ubezpieczycielem dla każdego zarejestrowanego auta. Polisę OC najczęściej zawiera się na okres 12 miesięcy i bardzo istotną kwestią jest, aby okresy ubezpieczeń się pokrywały, gdyż jeśli spóźnimy się choćby o dzień, grozi już za to kara. Dobrą wiadomością jest fakt, że ubezpieczenie można wykupić bez względu na wiek pojazdu, oraz, że gdy wykupiliśmy polisę przez telefon, lub internet możemy od niej odstąpić w ciągu 30 dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wykupie polisy OC zwracają uwagę na kilka istotnych rzeczy: historię ubezpieczeniową, historię szkód (wszystkie zniżki za bezszkodową jazdę), wiek posiadacza pojazdu, oraz osób uprawnionych do korzystania z niego, staż kierowcy, miejsce rejestracji samochodu (czym większe miasto tym składka OC wyższa), pojemność silnika (czym większa tym wyższa składka), wiek i marka auta, oraz sposób jego użytkowania (pojazdy używane w firmie, bądź jako taxi, czy auta wyścigowe będą miały wyższą składkę).

 

Co zawiera ubezpieczenie OC

Polisa OC pokryje wszystkie szkody, które spowodujemy z własnej winy korzystając z samochodu, ale tylko szkody wobec osób trzecich i ich mienia, oraz pasażerów, którzy podróżowali z nami. Ubezpieczenie OC chroni nas także podczas podróży za granicą, obejmuje także szkody, do których doszło podczas wsiadania i wysiadania, załadunku i rozładunku, oraz zatrzymania, czy postoju. Polisa OC gwarantuje opłacenie kosztów do 1 mln euro w przypadku szkód mienia (samochodu, domu, płotu itp.) i aż do 5 mln euro w przypadku uszczerbku na zdrowiu i życiu (renta, leczenie). Jednak samo OC nie chroni nas jako kierowców. Można do podstawowej polisy dokupić u towarzystwa ubezpieczeniowego NNW, które chroni przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Może także zawierać pomoc przy holowaniu, ubezpieczenie np. od wybitych szyb, przebitych opon, czy od zgubienia kluczyków. Dla pełnego komfortu i ochrony swojego pojazdu należy kupić ubezpieczenie autocasco (AC).

 

Jakie ubezpieczenie OC wybrać?

Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro ubezpieczenia OC obejmują te same kwestie to najlepiej wybrać najtańsze. Otóż nie do końca. Warto zwrócić uwagę co zawiera polisa OC i na jakie kwoty odszkodowania można liczyć. Może się okazać, że najtańsze ubezpieczenie nie pokrywa wszystkiego na czym nam zależy. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Skorzystać można z kalkulatorów ubezpieczeń dostępnych w internecie, bądź odwiedzić punkt ubezpieczeń, gdzie pracownik przekalkuluje polisę OC dla nas. Wtedy może się okazać, że za niewielką opłatą do ubezpieczenia możemy dokupić NNW, czy mały pakiet Assistance, które chronią nas i pojazd przed wieloma aspektami, których standardowa polisa OC nie obejmuje.

 

Robert Saj