kluczyki do samochodu

Jak się odstresować przed egzaminem na prawo jazdy?

Stres przed egzaminem na prawo jazdy dotyka niemal wszystkich kandydatów na samodzielnych kierowców, niestety bardzo prawdopodobne, że dosięgnie także ciebie. Lecz głowa do góry! Znamy 5 niezawodnych sposobów jak zdać prawo jazdy bez stresu.

Stres przed prawem jazdy

Jeśli jesteś świeżo po ukończonym kursie na prawo jazdy, zapewne jako początkujący, jeszcze niepełnoprawny kierowca, zadajesz sobie pytanie jak pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy. Na początek warto podejść do emocjonalnego napięcia jak do każdego problemu, czyli poznać jego przyczyny, a następnie je niwelować. Zastanów się czy twój stres nie jest czasem spowodowany naciskiem otoczenia, przecież każdy twierdzi, że tego egzaminu należy się przede wszystkim bać. Wówczas warto zracjonalizować sobie sam egzamin na prawo jazdy, zastanowić się co ty czujesz, a nie czego wymagają od ciebie inni. A może stres przed egzaminem na prawo jazdy pojawia się, ponieważ nie oceniasz dobrze swoich możliwości?

5 zasad jak opanować stres przed prawem jazdy

Jak zdać prawo jazdy? Należy opanować stres jaki towarzyszy ci przed egzaminem.

  1. Odpowiednie przygotowanie do egzaminu

Po pierwsze należy być dobrze przygotowanym. Nie licz na to, że jeśli w czasie ostatnich godzin kursu na prawo jazdy mylą ci się znaki i masz problem z dostosowaniem prędkości pojazdu do obowiązujących znaków i przepisów ruchu drogowego lub nie radzisz sobie z innymi aspektami dobrej jazy samochodem, to nagle cudownym trafem na egzaminie posiądziesz tą wiedzę i umiejętność, stając się doskonałym kierowcą. Nie, tak się nie dzieje. Jeśli nie czujesz się dobrze przygotowany do egzaminu na prawo jazdy to lepiej przeznacz pieniądze, jakie wydałbyś na egzamin, który i tak byś musiał poprawiać, na dodatkową jazdę doszkalającą.

2. Wyrób w sobie nawyki dobrej jazdy

Spróbuj wyrobić w sobie nawyk (nawet na sucho) dokładnych, lekko przesadzonych ruchów jakie będziesz wykonywał w czasie egzaminu. Egzaminator prawdopodobnie nie zna ani twojej osoby, ani twoich umiejętności, dlatego twoje delikatne zerknięcie kątem oka na lusterko boczne może zostać przez niego niezauważone. Udowodnij osobie oceniającej, że posiadasz zdolności jakich się od ciebie wymaga i nie daj powodu do wątpliwości czy aby na pewno prawidłowo wykonujesz poszczególne manewry.

3. Odpowiednio zorganizuj sobie egzamin

Kiedy już samodzielnie będziesz potrafił dobrze ocenić swoje możliwości i będziesz w stanie udowodnić to innym, zadbaj o organizacyjną część egzaminu. Wiele osób zapisując się na egzamin  na prawo jazy liczy tylko na to, aby był to jak najbliższy termin. Oczywiście ważne jest, aby być „na świeżo” z tematem, ale warto zwrócić również uwagę na godzinę egzaminu. Jeśli uczyłeś się jeździć wyłącznie za dnia, możesz nie być gotowy na zdawanie egzaminu w warunkach nocnych, jakie w porze zimowej mogą panować już po godzinie 16. Nadal nie jesteś pewny czy udało ci się w pełni pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

4. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Zacznij tworzyć w głowie pozytywny obraz sytuacji. Jeśli inni będą wciąż powtarzać ci, że na pewno nie zdasz za pierwszym razem, a ty nie będziesz skutecznie bronił się przed tą opinią, to bardzo możliwe jest pojawienie się mechanizmu samospełniającej się przepowiedni.

5. Wyrób w sobie poczucie wiary, że się uda!

Jest jeszcze jeden niezawodny sposób by zdać egzamin na prawo jazdy, należy być w sądnym dniu pewnym siebie, wówczas egzaminator od razu ma poczucie, że ma do czynienia z profesjonalnym kierowcą, dobrze oceniającym swoje możliwości. Zatem do dzieła!

Naucz się walczyć ze stresem

Jeżeli nie radzisz sobie ze stresem, najwyższy czas go opanować. W tym celu może Ci pomóc udział w szkoleniach rozwojowych z zakresu radzenia sobie ze stresem. Na szkoleniu poznasz mechanizmy działania stresu, dzięki którym dowiesz się, dlaczego Twój organizm reaguje w ten, a nie inny sposób. Jeżeli szukasz wysokiej jakości szkoleń, które skutecznie pomogą Ci przetrwać stresujące sytuacje, polecamy szkolenia BE-MASTER. Jeżeli zależy Ci na szybkim i łatwym zdaniu egzaminu prawa jazdy, przyjdź na szkolenia rozwojowe i naucz się opanowywać stres.

 

Dominika Kula