silnik

Jak sprzedawać części samochodowe przez Internet?

Siła Internetu ciągle rośnie. Kupujący coraz częściej rezygnują z zakupów w tradycyjnych sklepach. Sprzedaż online jest bowiem atrakcyjna zarówno dla klienta jak i sprzedającego. Szczególnie popularne staje się sprzedawanie części samochodowych za pomocą internetowych sklepów motoryzacyjnych. Co sprawia, że ta branża tak prężnie się rozwija? Oto kilka wskazówek.

 

Sklep motoryzacyjny online

W dzisiejszych czasach zakupy przez Internet stały się bardzo powszechne. W związku z tym sklepy motoryzacyjne wychodzą naprzeciw klientom i oferują sprzedaż online. Powstają również firmy, które oferują sprzedaż jedynie internetową. Jest to wygodna opcja dla obu stron. Osoba kupująca oszczędza przede wszystkim czas, który musiałaby poświęcić na dojazd do sklepu stacjonarnego. Sklep motoryzacyjny online daje możliwość zakupienia wszelkich niezbędnych części, lub ich zamienników w domowym zaciszu. Często też produkty te są znacznie tańsze, co pozwala zaoszczędzić na naprawie. Jak na tym zyskują więc sprzedawcy?

 

Zalety sprzedaży przez internet

Istnieje wiele czynników przemawiających za stworzeniem sklepu oferującego sprzedaż internetową. Należą do nich:

 • Mniejsze koszty utrzymania – osoba posiadająca sklep internetowy nie musi wydawać dodatkowych pieniędzy na utrzymanie lokalu (opłaty czynszowe, rachunki). Nie jest też potrzebna tak duża ilość personelu, co pozwala zaoszczędzić na wypłatach pracowniczych.
 • Większa grupa docelowa – sprzedaż online pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców z całego świata.
 • Brak ograniczeń czasowych – zmian na stronie internetowej, takich jak obniżka cen, wprowadzenie nowego towaru można dokonać o każdej porze. To również duże udogodnienie dla klienta, który może zamówić część w godzinach wieczornych, gdzie sklepy stacjonarne są już często zamknięte.
 • Zwiększona oferta sprzedaży – ilość produktów oferowanych na stronie może być znacznie większa, niż w tradycyjnych sklepie, w którym ogranicza metraż.

 

 

Jak wypromować sklep motoryzacyjny przez internet?

Aby strona była bardziej atrakcyjna, warto podjąć pewne kroki takie jak:

 • Konkurencyjne ceny – większość kupujących kieruje się atrakcyjną ceną. Niska cena produktu pozwoli na wyróżnienie się produktu na przykład w porównywarkach cenowych. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjna cena, nie może być niższa niż wartość produktu. Ważne jest też, by zarobek z takich części zapewniał możliwość opłacenia dodatkowych kosztów takich jak: transport, czy też magazynowanie.
 • Darmowa przesyłka – jeśli klient zamówi kilka części i przekroczy określoną cenę, warto zaoferować mu darmową przesyłkę.

 

Narzędzia promocji sklepu motoryzacyjnego?

Rynek motoryzacyjny bardzo szybko się rozwija, dlatego też ilość sklepów motoryzacyjnych online ciągle wzrasta. Konkurencja jest tak duża, że warto zainwestować pieniądze na reklamę swojego portalu. Co więc można zrobić?

 • Reklama – warto zainwestować w reklamę w popularnych wyszukiwarkach lub na portalach społecznościowych.
 • Pozycjonowanie – odpowiednie dobranie słów kluczowych w opisach produktów oraz na całej stronie sprawi, że strona będzie pokazywać się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce.
 • Newsletter – warto promować się drogą mailową. To dobry sposób na informowanie swoich klientów o nowych produktach i promocjach.
 • Artykuły sponsorowane – współpraca z mediami również ma duże znaczenie. Najpopularniejszą formą są artykuły, w których można zawrzeć pożądane informacje.
 • Marketing szeptany – ludzie bardzo liczą się z opinią innych, dlatego też warto udzielać się na forach. Prócz przekazania fachowej wiedzy, można podać link do swojej strony internetowej, bądź konkretnego produktu.

 

 

Dagmara Pietrzak