początkujący kierowca

Samochody dla początkujących

Udało się! W końcu zdaliśmy egzamin na prawo jazdy i otrzymaliśmy wymarzony dokument uprawniający nas do prowadzenia pojazdu. To jednak dopiero początek naszej przygody z motoryzacją. Jeśli chcemy bowiem wykorzystywać umiejętność prowadzenia samochodu w praktyce, powinniśmy zastanowić się nad zakupem pierwszego auta. Jak wybrać samochód dla początkującego kierowcy, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Jakie są nasze potrzeby?

 

Przede wszystkim, powinniśmy się zastanowić nad naszymi potrzebami. Jeżeli bowiem mieszkamy w dużym mieście, gdzie jest ciasno i brakuje miejsc parkingowych, zakup dużego auta jest nienajlepszym rozwiązaniem. Cóż nam z wygodnego i pakownego samochodu, jeśli nie będziemy mieli gdzie go zaparkować? Poza tym, większe auto to także wyższe koszty eksploatacji – większy silnik, wyższe zużycie paliwa, droższe części zamienne.

 

Kolejną kwestią jest rodzaj nadwozia. W miejskiej dżungli najlepiej sprawdzą się trzy- i pięciodrzwiowe hatchbacki. Łatwo się nimi parkuje i manewruje, co jest ważne dla młodych kierowców. Bardziej eleganckie sedany i praktyczne kombi wymagają już nieco większej wprawy, ze względu na swoje rozmiary.

 

Młodzi kierowcy bardzo lubią sportowe auta. Niektóre z nich posiadają napęd na tylną oś, dzięki czemu dają dużo radości z prowadzenia. Musimy jednak pamiętać, że tego typu pojazdy bywają nieraz nieprzewidywalne i trudne w prowadzeniu. Dlatego też dochodzi do tak wielu wypadków młodych ludzi, którzy jeżdżą takimi właśnie autami.

 

Ważną kwestią jest również rodzaj paliwa. Silnik Diesla charakteryzuje się umiarkowanym spalaniem, ale w jego wypadku występuje spore ryzyko poważnej i kosztownej awarii. Dlatego też lepszym wyborem jest niezbyt duży silnik benzynowy, pozbawiony turbodoładowania. Tego typu jednostki, jeśli są odpowiednio serwisowane, służą raczej bezawaryjnie. A do tego, do większości z nich możemy zamontować instalację gazową (LPG).

 

Nowy samochód czy używany?

 

Aby pozwolić sobie na zakup auta, musimy dysponować odpowiednią kwotą. Na rynku pojazdów używanych można znaleźć wiele samochodów, które można kupić już za kilka tysięcy złotych. Niestety, ich stan techniczny najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Dobrze jest więc poszukać auta w cenie około 10 tys. zł – za taką kwotę można znaleźć pojazd, który posłuży kilka lat. Jeżeli odpowiednio zadbamy o samochód, będzie on nie tylko sprawny, ale może także doskonale się prezentować. Czasem drobne zabiegi, takie jak wymiana pokrowców samochodowych sprawia, że wnętrze nabiera całkiem nowego wyglądu.

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przebieg. Im wyższy, tym gorzej – przynajmniej teoretycznie. W praktyce wygląda to tak, że lepiej jest kupić auto z udokumentowanym wyższym przebiegiem, aniżeli sprowadzone auto z nieznaną historią i podejrzanie niskim stanem licznika.

 

Dobrze jest także sprawdzić stan nadwozia. Czy gdzieś nie pojawia się rdza, czy auto nie było poddane naprawom blacharsko-lakierniczym? Wszelkie ingerencje mogą świadczyć o wypadkowej przeszłości danego samochodu.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest więc wizyta w stacji kontroli pojazdów i wykonanie rutynowego przeglądu. Jeśli dane auto pomyślnie przejdzie badanie, wówczas możemy mieć pewność, że nadaje się ono do ruchu. Dobrze też byłoby zabrać na oględziny pojazdu znajomego mechanika.

 

Takich problemów nie mają nabywcy aut nowych. Jednakże w tym wypadku trzeba mieć na uwadze jedną rzecz – nowy samochód dość szybko traci na wartości. Zatem jest to propozycja dla osób, które mają naprawdę zasobny portfel.

 

Przykładowe modele samochodów dla początkujących kierowców

 

Gdy idzie o auta używane, dobrym wyborem są konstrukcje japońskie. Cieszą się one opinią bardzo trwałych i niezawodnych, aczkolwiek musimy pamiętać, że miewają one niekiedy problemy z korozją. Świetnym wyborem są chociażby propozycje Toyoty i Hondy, a także Mazdy, czy niezbyt popularnego w Polsce Suzuki. Niestety, za jakość się płaci, a więc będą to auta droższe niż modele francuskie czy włoskie. Bogata jest również oferta aut niemieckich. Volkswagen i Opel to marki, które cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Z kolei auta francuskie, włoskie, czy brytyjskie, cechują się swoim stylem, jednakże szybciej tracą na wartości, bywają mniej trwałe, a przy ich odsprzedaży możemy mieć problem.

 

Wybór nowego auta również wcale nie jest łatwy. Obecnie wiele modeli wyposażonych jest w silniki wykonane w myśl filozofii downsizingu (mała pojemność, wysoka moc). Widać szczególnie w salonach marek koncernu Volkswagena i Forda. Ich trwałość stoi pod znakiem zapytania, już dziś jednak wiadomo, że potrafią one czasami sprawiać problemy. Warto również dodać, że nowoczesne silniki Diesla nie najlepiej znoszą typowo miejską eksploatację. Natomiast bardzo ciekawą alternatywą są nowoczesne pojazdy z napędem hybrydowym, które z kolei najlepiej czują się w zatłoczonych miastach.

 

Niezależnie od zasobności portfela, wybierając pierwsze auto pamiętajmy o tym, by pojazd ten zaspokajał nasze potrzeby. Jeżeli jeździmy w pojedynkę, małe auto będzie bardzo dobrym wyborem. Jeśli zaś mamy rodzinę i małe dzieci, warto poszukać czegoś większego. Niemniej jednak, w wypadku zakupu auta używanego dobrze jest także poprosić o pomoc kogoś, kto potrafi ocenić stan danego egzemplarza.

 

 

Paweł Stasiak