motocyklista bijący rekord guinnessa

Rekordy Guinnessa w motoryzacji

Firma Guinness co roku publikuje znaną na całym świecie Księgę Rekordów Guinnessa. Niektóre z rekordów wydają się wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Fani motoryzacji również postanowili bić rekordy w swojej kategorii. Oto pięć najciekawszych rekordów Guinnessa w ich dziedzinie.

 

Biuro rekordów w kategorii motoryzacja umieściło aż 75 rekordów, a ich ilość ciągle wzrasta. Wśród z nich znajdują się istne perełki, a o pięciu z nich można przeczytać poniżej.

 5 niesamowitych rekordów Guinnessa w motoryzacji

Oto pięć najciekawszych i niesamowitych rekordów ustanowionych na całym świecie:

  • parkowanie równoległe – zmora każdego, nawet doświadczonego kierowcy. Jak ustanowić rekord w parkowaniu? Alastair Moffat, mieszkaniec Wielkiej Brytanii, zaparkował samochodem Mini Morris w odległości zaledwie 34 centymetrów od innych pojazdów. Parkowanie rozpoczynało się jazdą na wstecznym biegu, a sam manewr wykonywany był za pomocą hamulca ręcznego. Co ciekawe, Alastair jest rekordzistą w parkowaniu „od przodu”. Odległość pomiędzy samochodami miała zaledwie 7,5 cm.
  • Skok samochodem ciężarowym – kolejny rekord należy do Gregga Godfreya, mieszkańca Ameryki, który postanowił wyskoczyć ciągnikiem siodłowym, ważącym 45 ton, z rampy. Wynik był lepszy niż tego oczekiwał sam rekordzista. Lot w powietrzu wyniósł ponad 50 metrów. Warto zaznaczyć, że wcześniejszy rekord w tej kategorii wynosił zaledwie nieco ponad 15 metrów.
  • Jazda motocyklem po lodzie – W Szwecji, Robert Gull, ustanowił rekord prędkości na motocyklu. Dodatkowym utrudnieniem była nawierzchnia, czyli zamarznięte jezioro. Rekordzista rozpędził się na jednym kole do ponad 200 km/h. Warunkiem uznania rekordu, było przejechanie odległości minimum 200 metrów.
  • Drift samochodem – za najdłuższy drift samochodowy odpowiada Johan Schwartz, przejeżdżając prawie 83 kilometry, Tor na którym był ustanawiany rekord objechał 322 i pół razy. Poprzedni ustanowiony rekord to niecałe 2,5 kilometra. Różnica jest więc oszałamiająca. Ustanawianie tego doskonałego wyniku odbywało się na imprezie dobroczynnej, dzięki której zebrano ponad 70 tysięcy dla potrzebujących.
  • Najmniejszy samochód świata – wymiary najmniejszego samochodu świata to: 63,5 cm wysokości, 65,41 szerokości i 126 cm długości. Skonstruowanie takiego pojazdu wymagało dużej precyzji. Auto to musiało spełniać wszelkie normy, by mógł zostać dopuszczony do poruszania się po drogach. Co ciekawe, samochód posiada specjalne tablice rejestracyjne z napisem „jestem wielki”.

 

Dagmara Pietrzak