sprzedaż auta

Jak sprzedać samochód?

W życiu każdego posiadacza samochodu nadchodzi czas, kiedy trzeba z jakiś powodów zmienić auto na nowsze, lepsze, bądź większe, lub mniejsze. Powstaje wtedy pytanie jak szybko pozbyć się obecnego? Wszelkie opcje rozważymy poniżej.

Jak szybko sprzedać auto?

Jeśli samochód jest w stanie ogólnie mówiąc kiepskim, lub gorzej, najprościej będzie oddać go do stacji demontażu, gdzie zostanie zezłomowany, a za odzyskane części dostaniemy jakąś sumę pieniędzy. Jeśli jednak auto jest sprawne i może się samo poruszać po drogach to oddawanie go do złomowania to raczej kiepski pomysł, gdyż niewątpliwie na tym interesie stracimy. Dla osób, które nie chcą się zajmować sprzedażą samochodu, bądź nie mają na to czasu, najlepszym wyjściem będzie oddanie auta do komisu, gdzie właściciel sam się zajmie kwestią sprzedaży, ale doliczy sobie jakiś procent udziału, więc nie dostaniemy takiej kwoty jak w przypadku gdybyśmy sprzedawali auto samodzielnie. Nie ma też gwarancji, że samochód sprzeda się szybko. Rozsądek podpowiadałby zorganizowanie wycieczki na giełdę samochodową. Ten pomysł wydaje się lepszy, dużo ludzi w jednym miejscu sprawia, że szanse na szybką sprzedaż wzrastają. Trzeba jedynie opłacić wjazd na teren giełdy, ale nie są to zbyt wysokie kwoty. Jednak większość handlu samochodami przeniosła się do internetu. Wśród ogłoszeń na portalach aukcyjnych i zwykłych ogłoszeniach internetowych można znaleźć niemal każdy samochód. Na mniejszych portalach ogłoszenia są darmowe, najlepiej dorzucić kilka zdjęć z zewnątrz i wnętrza, oraz opisać samochód i jego historię i czekać na telefony. Możemy też umieścić takie ogłoszenie na forum danego modelu auta, gdzie często użytkownicy takich stron poszukują takiego samochodu dla siebie, bądź dla znajomego.

 

Skup samochodów –  jak to działa?

Popularnością cieszą się także skupy samochodów. Duże, legalnie działające oferują kupno auta w atrakcyjnej cenie. Skup dokonuje wyceny samochodu, a następnie zawiera transakcję ze sprzedającym, czasem nawet w ciągu kilkunastu godzin. Transakcje odbywają się w oparciu o umowę kupna-sprzedaży, gwarantujące legalne pozbycie się samochodu. Większość skupów płaci gotówką i to od ręki, więc nie musimy czekać kilku dni, a nawet miesięcy sprzedając pojazd sami, czy zostawiając go w komisie.

 

Zalety sprzedaży auta w skupie

Podstawową zasadą jest szybkość sprzedaży, już w ciągu 24 godzin możemy legalnie pozbyć się samochodu. Pieniądze z transakcji dostajemy do ręki, więc nie czekamy, aż skup sprzeda nasze auto dalej. Duże i profesjonalne skupy korzystają z wycen fachowych rzeczoznawców, także mit o zaniżaniu cen w skupach rzędu 40% możemy włożyć między bajki. Wycena może się odbyć, także u nas przed domem, czy blokiem, więc nie tracimy czasu na jeżdżenie po mieście. Skup samochodów jest bardzo wygodnym rozwiązaniem jeśli ktoś posiada rzadki model auta, lub w niepopularnej wersji, czy wyposażeniu. Często taki model można samodzielnie sprzedawać nawet kilka miesięcy zanim znajdzie się osoba zainteresowana takim autem. Upływ czasu to oczywiście utrata wartości auta. Cały ten okres oczekiwania na klienta to również ciągłe płacenie składek za ubezpieczenie. Stąd najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest sprzedaż auta w skupie. Śmiało można powiedzieć, że straty z racji składek na polisę OC i utraty wartości auta zrównoważą się z trochę niższą ceną odkupu auta w skupie, więc finalnie wyjdziemy na zero.

 

 

Robert Saj