motocyklista

Bezpieczna jazda motocyklem

Jazda motocyklem przynosi wiele radości oraz satysfakcji. Fani jednośladów muszą jednak bardzo uważać na drodze. Rozpoczynający się sezon, pokazuje jak wiele wypadków jest z udziałem motorów. Jak więc zachować się na jezdni, by uniknąć kolizji? Oto kilka porad, które sprawią, że jazda motocyklem będzie bardziej bezpieczna.

 

Zasady jazdy motocyklem

Aby móc bezpiecznie wyruszyć w drogę, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Motocyklista podczas jazdy jest bardziej narażony na wypadki drogowe od pozostałych użytkowników, gdyż motory są mało widoczne na drodze, a sam upadek może kosztować go poważnymi obrażeniami. Istnieje jednak kilka zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko i sprawić, że jazda na motorze stanie się bardziej komfortowa i bezpieczna. Oto one:

  • odzież motocyklowa – Można kupić kurtkę oraz spodnie lub cały kombinezon. Bez względu na to, który rodzaj odzieży się wybierze, najważniejsze, by była ona wygodna i nie krępowała ruchów podczas wykonywania manewrów. Dodatkowo warto zainwestować w odpowiednie rękawiczki, dzięki którym lepiej utrzymać kierownicę. To przydatny element również w zimniejsze dni, kiedy ręce narażone są na wychłodzenie. Niebagatelne znaczenie ma również kask. Na polskich drogach, używanie jego jest obowiązkowe. Rodzaj można wybrać w zależności od posiadanego motocykla.
  • Elementy odblaskowe – Takie elementy można zamontować zarówno na motorze jak i na odzieży. Coraz bardziej popularne stają się również odblaskowe kamizelki.
  • Przegląd motocykla – przed każdą drogą warto sprawdzić stan techniczny motoru. Szczególnie opony, światła oraz układ hamulcowy.
  • Jazda próbna – jeśli motor jest świeżo zakupiony, lub wypożyczony warto zrobić sobie krótką jazdę próbną, by sprawdzić jak maszyna zachowuje się na drodze.

 

Jak jeździć bezpiecznie motocyklem?

Już od samego rozpoczęcia jazdy należy być w pełni skoncentrowanym. Na drodze trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania do pozostałych użytkowników drogi. Aby jazda na drodze była bezpieczna, warto uwzględnić warunki pogodowe. Podczas deszczu bowiem zmniejsza się przyczepność opon do jezdni, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Warto również dowiedzieć się jak zachować się podczas jazdy:

  • odpowiednia prędkość – Należy dostosować prędkość w zależności od warunków panujących na jezdni oraz tak by nie przekraczać dozwolonej w przepisach ruchu drogowego.
  • kierunkowskazy – Odpowiednie oznakowanie swoich zamiarów pozwoli innym kierowcom, na odpowiednią reakcję na manewr.
  • przerwy podczas podróży – Jeśli podróż motocyklem zaplanowana jest na znacznie dłuższą trasę, warto pamiętać o przerwach, które pozwolą na regeneracje organizmu.
  • płynna jazda – Należy unikać gwałtownych ruchów, które mogą doprowadzić do stracenia kontroli nad pojazdem.
  • unikanie wymalowanych elementów jezdni – Wszelkie namalowane linie oraz pasy znacznie ograniczają przyczepność motoru. Trzeba również uważać na studzienki kanalizacyjne oraz tory, na których łatwiej wpaść w poślizg.
  • odpowiednia odległość – Wydłuży ona czas, by móc odpowiednio zareagować, w chwili, gdy ktoś przed nami mocno zahamuje.

 

Dagmara Pietrzak